Szklarska - informator górski

144 (0)
użytkowników online

Szklarska Poręba położona jest w południowo-zachodniej Polsce, u zbiegu trzech granic: Polski, Czech i Niemiec, w paśmie gór Izerskich i Karkonoszy.
Jest to najlepiej zagospodarowane centrum sportów zimowych w Polsce. Miasto jest położone na wysokości od 440 - do 886 m n.p.m. Bezpośrednio graniczy z Republiką Czeską ( przejście graniczne Jakuszyce). Walory turystyczne oraz korzystne położenie w pobliżu dużych miast: Praga 139 km, Wiedeń ok. 400 km, Wrocław 140 km, a także bliskość przejść granicznych polsko - czeskich (8 km) oraz polsko-niemieckich (71 km), czyni ze Szklarskiej Poręby atrakcyjny ośrodek pod względem turystycznym. Szklarska Poręba jest uznawana za jeden z najlepszych ośrodków turystycznych w Polsce.

Istniejące w Szklarskiej Porębie walory wypoczynkowe pozwalają na aktywny wypoczynek turystom nie tylko w sezonie narciarskim, ale praktycznie przez cały rok.

Wodospad Kamieńczyka – najwyższy wodospad po polskiej stronie Karkonoszy. Próg wodospadu znajduje się na wysokości 843 m n.p.m. Wodospad spada trójstopniową kaskadą o wysokości 27 m do przepięknego wąwozu. Wąwóz ma ok. 100 m długości, jego pionowe skalne ściany dochodzą do 30 m wysokości, a szerokość od 6 do 15 m.

 

Za środkową kaskadą wodospadu znajduje się wykuta sztucznie jaskinia – tzw. „Złota Jama” ze skupiskami pegmatytu i ametystów. Przy wodospadzie znajduje się schronisko „Kamieńczyk”.

Wodospad Szklarki -malowniczopołożonynaterenieenklawyKarkonoskiegoParku Narodowego,wśrodkowejczęściWąwozuSzklarki,wodospadspadającykaskadąowysokości 13,3 m, zwężającą sięudołu.Na lewymbrzegu skalnego progu znajdują się okazałe marmity.Przywodospadziemałe schronisko„Kochanówka".

Krucze Skały – okazałagrupaskalnana prawym brzegu rzeki Kamiennej na wysokości 718 m n.p.m. Tworzą ją dwie duże bryły granitowe z doskonałym punktem widokowym.

Krzywe Baszty – położona na lewym brzegu rzeki Kamiennej, granitowa skała o wysokości 18m. W południowej ścianie znajduje się niewielka jaskinia powstała w wyniku eksploatacji złóżpegmatytów. Skały te są miejscem uprawiania wspinaczki.

Zakręt Śmierci – na drodze pomiędzy Szklarską Porębą a Świeradowem Zdrój, na wysokości 775 m n.p.m. znajduje się bardzo ostry zakręt (prawie 180’). Wspaniały punkt widokowy na panoramę Karkonoszy oraz Kotlinę Jeleniogórską. Zakręt Śmierci nazwę swoją zawdzięcza tragicznym wypadkom spowodowanym przez nieostrożnych kierowców.

Wysoki Kamień - górujący od zachodu nad Szklarską Porębą szczyt o wysokości 1058 m n.p.m., położony w Wysokim Grzbiecie Gór Izerskich. Na szczycie malownicze skałki tworzące grzędę o wysokości do 30 m. Ze szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach. Widać stąd Karkonosze, Rudawy Janowickie, Góry i Pogórze Izerskie, Góry i Pogórze Kaczawskie. Na szczycie fundamenty rozebranego w 1963 roku schroniska.

Schronisko "Pod Łabskim Szczytem" - stara śląska bouda, teren narciarski, węzeł szlaków turystycznych.

Złoty Widok –OkazałyprógskalnynaddolinąKamiennej,dobrypunkt widokowy na Karkonosze(przydobrejpogodziewidocznaŚnieżka).

Chybotek – od XIX wieku jedna z głównych atrakcji turystycznych Szklarskiej Poręby. Kilkumetrowej wysokości grupa skalna złożona z kilku bloków. Najwyżej położony kamień o średnicy ok. 4 m wsparty w 2 miejscach daje się łatwo rozkołysać przez jedną osobę. Ze względu na swój kształt zwany był także „Misą cukru”. Z Chybotkiem związane są walońskie podania. Skałę tę otaczała aura tajemniczości i według starodawnych opowieści zamykała ona wejście do podziemnego skarbca.

Czerwona Jama – sztucznie powstała przy eksploatowaniu pegmatytów jaskinia ok. 6 m głębokości i ok. 4 m wysokości.

Śnieżne Kotły – dwa najlepiej wykształcone kotły polodowcowe w Karkonoszach z dobrze zachowanymi formami glacjalnymi.Są one rozdzielone wąską skalną grzędą. Wciśnięte w północne zbocza głównego grzbietu Karkonoszy między Łabskim Szczytem a Wielkim Szyszakiem. Pionowe ściany skalne dochodzą do ok. 150 m wysokości, górna krawędź Wielkiego Kotła położona jest na wysokości ok. 1490 m npm. W Wielkim Kotle znajdują się dwa Śnieżne Stawki. Kotły stanowią ścisły rezerwat przyrody. Nazwa Kotłów związana jest z łatami śniegu, które utrzymują się w żlebach do późnego lata. Śnieżne Kotły to również najbogatszezbiorowisko górskiej flory i to nie tylko w Karkonoszach, lecz także w Sudetach. NadŚnieżnymi Kotłami skałkiCzarcia Ambona obok budynek stacji przekaźnikowej TV. Na krawędziach Kotłów zimą tworzą się kilkumetrowe nawisy śnieżne.

Szrenica – szczyt górujący nad miastem
(1362 m n.p.m.), na który prowadzi krzesełkowa kolejlinowa. Nawierzchołkuznajdujesięschronisko. Mimo, iż Szrenicanie jest górą wysoką panują tu warunki śniegowe takie jak w Alpach na wysokości 2000 m npm.Tennaturalnywalorsprawił,żeodkilkulatnaobszarzegóry powstaje nowoczesnyośrodeknarciarskiSKIARENASZRENICA. Toponad13 kmnartostradi malowniczaHalaSzrenickaorazcałyzespółwyciągówtworzącychinfrastrukturęnarciarską.

Przy biegnącej do granicy z Czechami szosie położona jest część Szklarskiej Poręby – Jakuszyce.

Jest to międzynarodowy ośrodek narciarstwa biegowego (latem uprawiane jest bardzo popularne kolarstwo górskie).
Na Jakuszyckiej Polanie rozgrywany jest Bieg Piastów i mistrzostwa psich zaprzęgów.

Muzeum Ziemi "JUNA" i Muzeum Mineralogiczne eksponują duże zbiory minerałów, kamieni ozdobnych i szlachetnych.

           | ZALOGUJ DODAJ OBIEKT | KONTAKT |

| Karpacz | Karkonosze | Szklarska Poręba | Świeradow Zdrój | Polanica Zdrój | Kudowa Zdrój noclegi Jelenia Góra noclegi | Zakopane | Urlop w Polsce | Urlaub Polen | Riesengebirge |
Informator Górski szklarska.ig.pl
Copyright © 2003 - 2024
]-->